Telefon

+420 722 963 385

E-mail

meffik@seznam.cz

Provozní doba od 28. 03. 2024 - 1. 10. 2024

Po-Pá 10 -17 hod.; So 9-13 hod.

Je asi nejčastěji a nejlépe pěstovaný druh palmy mírnějšího klimatického pásma. S jeho vysokou mrazuvzdorností se řadí mezi oblíbené palmy většiny pěstitelů po celém světě. Je to velmi přizpůsobivá palma tvořící kmen. Velikost listového vějíře dospělé palmy je kolem 1 metru. Palma dorůstá několika metrů. Roční přírůstky kmene v našich podmínkách jsou mezi 10–40 cm u volně vysazených palem, v květináči jsou přírůstky menší. Průměrně palma vytvoří 8–15 nových listů.

Během vegetace vyžaduje dostatečnou zálivku. Přes léto nenecháváme palmu zbytečně přesychat. S přicházejícím podzimním ochlazováním omezujeme i zálivku. Během zimování, ať už v zemi nebo v nádobě, je zálivka jen velice střídmá:

  • při teplotě 0–5 °C stačí rostlinu zalít 1krát za 1 až 2 měsíce,
  • i palmu v zemi je dobré při suchých zimách zalévat, doporučujeme pouze při rozmrznutí půdy v okolí palmy, a vodou o pokojové teplotě. Obvykle není potřeba palmu v zemi zalít více než 1krát za zimu.

Hnojení je prospěšné, zejména na jaře, jakmile pominou mrazy. Stačí 1krát měsíčně (Kristalon, Cererit, nebo NPK, případně jiná hnojiva). Vyrábí se i speciální hnojiva pro palmy. Sezonu je vhodné zakončit hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje vyzrání pletiv a tím volně vysazenou palmu připraví na zimu. V případě žloutnutí listů doporučujeme použít hnojiva na list s vyšším obsahem železa.

Na substrát palmy extra náročné nejsou. Příliš lehká zemina podporuje rychlé vysychání, zejména v létě. Proto volíme zlatý střed. Dobře prosperovat bude i v zahradní zemině napůl s domácím kompostem. Rozdíly mezi takto namíchanou zeminou a nejdražšími palmovými substráty jsem nepozoroval. Substráty na palmy jsou složeny z podílu kompostu, písku, perlitu a jílu. V případě venkovního vysazení palmy je potřeba výsadbovou jámu udělat větší minimálně o polovinu, než je květináč. Hloubku nejméně dvojnásobnou, protože na dno je potřeba vždy udělat drenážní vrstvu z kamínků cca 10 cm.

Trachycarpus fortunei kvete dvoudomým květenstvím, zvlášť samčím a zvlášť samičím. Květy jsou žluté, objevují se od května do června. Plodenství dozrává zpravidla až příští rok.

Trachycarpus je též hodně variabilní a existuje mnoho druhů a kříženců. Nejběžnější druh, který se prodává v obchodech a roste v zahradách, je Trachycarpus fortunei. Dobře prokořenělé a zdravá palma je schopna přežít krátkodobě teplotu –17 °C. Listy ale zmrznou už při cca –12 °C. Pro bezproblémové přezimování je vhodný kryt nejlépe z polykarbonátu a palmu opatřit topným kabelem. Na těch pár dnů, kdy jsou teploty pod –8 °C vás přitápění nezruinuje, a palma bude v dobré kondici a bude vám dělat jen a jen samou radost. Palmy v květináčích zimujeme na světlém místě. Optimální teploty pro přezimování jsou mezi nulou a 15 °C. Snese ale i výkyvy.

Hodně úspěchu s pěstováním!

Doporučené články