Telefon

+420 722 963 385

E-mail

meffik@seznam.cz

Provozní doba od 28. 03. 2024 - 1. 10. 2024

Po-Pá 10 -17 hod.; So 9-13 hod.

Příběh začal v roce 1986, kdy tehdy sotva školák, Miroslav Effenberger vysel své první semena palmy datlovník kanárský. Několik z těchto exemplářů se stále v exotické zahradě v Přibicích nachází. Následně se jeho zájem rozšířil o kaktusy, fíkovníky a další subtropické rostliny. Díky nabytým zkušenostem bylo vystudování oboru zahradnictví na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici téměř formalitou.

První výstavu vlastních kaktusů absolvoval již ve 12 letech a v roce 1990 vypěstoval první fíky. O pět let později již sklízel první chuťově výborné banány. Postupně začal pěstovat další a další palmy rodů TrachycarpusChamaeropsWashingtoniaAreca, dále cykasy, juky, olivovníky, citrusy, kiwi, čínské datle, strelicie, melouny, asijské hrušně, dříny, mnoho odrůd révy vinné a spousty okrasných rostlin. Většinu rostlin množil, ať už výsevem nebo řízkováním, ve vlastních sklenících.

Televizní vystoupení začalo v roce 2003 na TV Nova v pořadu Rady ptáka loskutáka, který se točil v Přibicích. Za zmínku stojí i pořad Toulavá kamera na České televizi. Postupně se z něho stal díky mnoha reportážím v tisku a televizních stanicích jeden z nejznámějších pěstitelů fíkovníků v republice.

Na jaře 2020 se zkřížily naše cesty s Jiřím Michnou a pěstitelská vášeň nabrala na obrátkách. Společně předáváme nabyté zkušenosti zájemcům o pěstování exotiky, a to jak přímo v Přibicích na zahradě. Dále i v reportážích a zpravodajstvích televizních stanic nebo odborných časopisech např. Vinař–Sadař.

Přes zimu 2020/2021 se vybudovala nová zahrada cca 300m od té původní. Vše v podstatně větším rozsahu. Celková plocha nové zahrady je téměř 2.000 m2, kde jsou vybudovány 2 skleníky, jeden pěstební a druhý prodejní. vše propojené cestičkami kolem jezírka s okrasnými rybami a skalkami s exotickými rostlinami, včetně volně vysazených palem. Pro veřejnost byla otevřena 1. dubna 2021. Kolem okrasného jezírka s koi kapry jsou vysazeny vzrostlé palmy trachycarpus fortunei, phoenix canariensis nebo butia odorata. V Exotické zahradě lze trvale vidět tisíce palem ve více než třiceti druzích od maličkých semenáčků až po několikametrové exempláře. Dále spousty olivovníků, citrusů, banánovníků, juk, strelicií a dalších exotických rostlin. Zajímavostí je, že jsou jedni z mála pěstitelů ve střední Evropě, kteří sami úspěšně množí červenolistý banánovník Ensete ventricosum Maurelii, který nelze množit odnožemi ani semeny. Asi se nikdo nebude divit, když zjistí, že tito pěstitelé jsou registrovanými pěstiteli a dodavateli českých fíků, které mohou oficiálně uvádět na trh.

Za zmínku stojí i získávání praktických zkušeností přímo v italských a španělských okrasných školkách. Tato práce nás baví a troufáme si za ty roky praxe tvrdit, že se v těchto rostlinách docela vyznáme a umíme poradit.

Nabízíme za velmi výhodné ceny zejména vlastní výpěstky. Prodáváme také rostliny dopěstované v našich podmínkách ze sazenic přivezených z Itálie a Španělska. Všechny prodávané rostliny jsou výpěstky, které rostly celý život na slunci a jsou proto výrazně odolnější než holandské skleníkové „rychlokvašky“. Námi prodávané rostliny jsou nemilosrdně otužovány jarními i podzimními mrazíky a vrtochy počasí, aby stejné zacházení zvládaly i u vás. Záleží nám také na životním prostředí, proto květináče a kontejnery opakovaně recyklujeme a většinu zásilek balíme do použitých krabic a vyplňujeme jen použitými výplňovými materiály, skartovanými nadrcenými papíry a starými novinami nebo letáky. 

O akcích v Exotické zahradě dlouhodobě a pravidelně informujeme prostřednictvím facebooku, instagramu či na regionálním portálu „Pohořelicko“. Dny otevřených dveří v Exotickí zahradě jsou často kombinovány s dnem otevřených dveří nedaleké keramiky mrázek, či s ochutnávkou vín místních vinařů např. Vinařství Koubek, prodejem folklorních předmětů či domácími minikoblížky a podobně. Exotická zahrada Přibice dlouhodobě sponzoruje folklorně zaměřené akce v Přibicích (tradiční krojované hody, babské hody, výstava vín či krojový ples). Exotická zahrada Přibice byla opakovaně zastávkou cyklistického putování „Expedice za sousedy“. Exotická zahrada Přibice přispívá informacemi do různých médií např. Česká televize – Dobré ráno, regionální i celostátní zpravodajství, různé časopisy a denní tisk.