Telefon

+420 722 963 385

E-mail

meffik@seznam.cz

Provozní doba od 28. 03. 2024 - 1. 10. 2024

Po-Pá 10 -17 hod.; So 9-13 hod.

Listy jsou více než 1 metr dlouhé, vějířovité až do poloviny rozříznuté, na hranách visí bílá vlákna. Mladé rostliny mají okraje řapíků ostnaté. Na kmeni zůstávají po léta zbytky řapíků, v dospělosti se kmen (uměle) odhaluje až na hladkou strukturu. Květy jsou dlouhé až 3 metry, oboupohlavní, plody hnědé až černé. Washingtonie jsou oblíbené dekorativní rostliny a hodí se pro pěstování v květináčích i kontejnerech, nesmí v zimě stát v teple a ve tmě.  Při pěstování ve volné půdě je při teplotách pod –5 °C nutné přitápění a zimování v polykarbonátovém krytu.

Minimální teplota: krátkodobě až –8 °C, bez poškození –4 °C

Teplota v zimě: 8 (±8) °C

Washingtonia robusta (= mohutná) má kmen vysoký až 30 metrů, při průměru pouhých 40 cm!

Washingtonia filifera má kmen kratší (do 12 metrů), ale je mnohem širší v průměru a to až 1 metr. V neudržované kultuře kmen není viditelný, jelikož jí přirozeně neodpadávají uschlé listy, vytvářející jakousi suknici.

U nás je možno pěstovat tyto palmy v zemi jen s důkladným krytem např. z polykarbonátu nebo makrolonu a vyhříváním. Při pěstování v našich podmínkách se rostlina má začít chránit již před podzimními dešti a rozbaluje se po úplném pominutí mrazů. Pokud zimujeme v interiéru, tak výrazně doporučujeme zimovat při teplotách 5–15 °C, ne více.

Washingtonie si musí přes zimu odpočinout, aby zase mohla plnohodnotně další sezónu růst. Při zimování v teplotách pod 10 °C nepotřebují washingtonie téměř žádnou zálivku a spokojí se i s menší intenzitou slunečního záření. V chladném prostření v žádném případě nesmí stát v podmisce voda – je totiž velmi náchylná na uhnívání kořenů v důsledku nadbytku vody. Přes horké léto, potřebuje naopak vody dostatek.

Palma není náročná na zeminu. Sázíme buď do substrátu na palmy, nebo si namícháme např. poloviny zeminy ze zahrady s běžným zahradnickým substrátem. Hnojit můžeme pouze v době vegetace běžnými hnojivy v předepsaném dávkování např. Cererit, NPK, kristalon a podobně.

Případné žloutnutí listů může mít dvě příčiny buď přelití, nebo nedostatek železa. Na nedostatek železa jsou vhodná listová hnojiva s vyšším obsahem železa (bez ohledu na značku).

Hodně úspěchu s pěstováním této krásné palmy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *