Telefon

+420 722 963 385

E-mail

meffik@seznam.cz

Provozní doba od 28. 03. 2024 - 1. 10. 2024

Po-Pá 10 -17 hod.; So 9-13 hod.

Olivovník evropský je symbolem středomoří, který se bude krásně vyjímat i na vaší terase nebo zahradě. Jedná se o velmi jednoduše pěstovatelnou nádhernou rostlinu. Mají rády plné slunce. V létě vyžadují pravidelnou zálivku, i když jsou relativně suchomilné. Vypěstovat plody není žádným uměním. Olivovník kvete převážně koncem května nebo v červnu nespočtem drobných žlutých kvítků. Naše olivy všechny kvetou a plodí. Olivy nejezte syrové, není to žádná pochoutka! Olivy musí být naloženy měsíce ve slaném nálevu, který jim dodá jejich typickou chuť a aroma. 

Je to robustní a nenáročný stálezelený strom, rostoucí i v chudé půdě. Vyhovuje mu též pěstování v kontejnerech. V oblastech s mírnějšími zimou lze rostlinu úspěšně zazimovat zimní polykarbonátovou ochranou, ale bez dalšího přitápění rostlina v extrémnějších zimách trpí. Bez poškození snesou spolehlivě –8 °C, rozumná teplota je do –12 °C, zakryté samozřejmě snesou více.

Rostliny v kontejneru na zimu umisťujeme na světlé, ale pokud možno nevytápěné místo. Olivovník při nedostatku slunečního záření v zimě při teplotách nad 18 °C velmi trpí. Běžnou pokojovou teplotu po celou zimu s nedostatkem světla často nepřežije. Olivovník nelze pěstovat trvale v bytových podmínkách.

Olivovník je tolerantní vůči silnému řezu, velmi ochotně totiž obráží. Substrát volíme podobně jako na palmy. Stačí běžný zahradnický napůl s ornicí ze zahrady. Rostliny mohou být vyneseny ven po období zimního klidu již v březnu a uklízejí se až v prosinci (do –8 °C mohou stát venku bez poškození).

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *